english deutch français italiano
Přihlášení
jméno:
heslo:
Registrace | Poslat heslo
Dřevčická 635
108 00 Praha 10 Malešice
telefon: 255 797 455
mobil: 777 666 623
email: info@kvetiny-pro-radost.cz

Dnes má svátek: Květa (zítra Alois)

Hledat na tomto webu:

 
 
paysec

Počasí nejen pro Vaše květiny

- Zajímavost - Plumbago a Laurus nobilis

 - Plumbago - je typická aristokratická dřevina, která byla do Evropy dovezena z  jižní Afriky.

V minulém století a začátkem tohoto století byla v tzv. - vyšších službách - u panstva.
Sloužila především k letní výzdobě honosných zámeckých parků a později se dostala také do parků lázeňských. V palmových sklenících a oranžeriích se jí dobře dařilo, líbil se jí život na vysoké noze - však se také pěstovala na kmínku, podobně jako stonkové růže.
Ale i na leckterého feudála časem došlo. A když se penízky rozkutálely, ze zámeckého skleníku se stala - botanická zahrada -. Ale prostí lidé si nepotrpěli na učenou latinu a tak místo názvu Plumbago auriculata ji nazvali pěkně česky - mlékosed -. A tak se dostala občas i do prostředí méně vznešeného.
Kolik takových pěkných rostlin tuto změnu nepřežilo, než se pěstitel na vlastních zkušenostech přesvědčil, že mlékosed k přezimování potřebuje poměrně chladné, ale dostatečně světlé prostředí.
zpracováno Podle MF Dnes

Navštívíte-li nás v naší prodejně, tuto přes třicet let starou rostlinu možná uvidíte na vlastní oči. 


 - Vavřín Laurus nobilis -  Bobkový list pochází z Malé Asie, Iránu a Syrie.

Vavřín - Lauris Nobilis - Bobkový listVe starém Římě se těšil vavřín velké úctě a vavřínové věnce zdobily hlavy Císařů i velkých vojevůdců. Však také jeho přeložený latinský název je ˝ urozený vavřín ˝ 
V Řecku byly považovány keře vavřínu za posvátné a užívaly se v chrámech jako omamný prostředek. Listy jsou totiž mírně narkotické. Podle řecké mytologie několik větévek vložených pod polštář mělo navodit krásné sny a dokonce uchránit před úderem blesku.
Vavřínový keř byl zasvěcen i Aeskulpovi - řeckému bohu lékařství. V alžbětínské Anglii se vavřínové listy sypaly na podlahy významných osobností.
Tento dvoudomý keř, nebo menší strom dorůstající až 8 metrů se dožívá více než 300 let. Kolik májí tyhle dva bratříčci se můžeme jen dohadovat. Je to odolná rostlina v zimě snášící až -2 stupně Celsia. Můžeme její odolnost potvrdit osobní zkušeností. Vyfotografovaná dvojice vydržela dvoudení pobyt na zahradě se sněhem na listech.
Listy se hojně užívají k vaření smetanových omáček, voňavých polévek, kyselých jídel, při nakládání masa, okurek, nebo hub. Vhodný je zvláště k přípravě zvěřiny.
Působí sedativně, podporuje trávení a má i antiseptický ( protizánětlivý ) účinek. Dokáže i snížit hladinu cukru v krvi. 

Tyto krásné, vzrostlé rostliny mohou vhodně doplnit  portál restaurace, hotelu, nebo terasy.
Rostliny si u nás můžete také  zakoupit. Svou velikostí a nezvyklostí, budou vyvolávat pozornost, kterou si rozhodně zaslouží..


Použité informace a materiály z knihy Bylinky v kuchyni, cs.wikipedia a archiv
All rights reserved. © KvětinyProRadost