english deutch français italiano
Přihlášení
jméno:
heslo:
Registrace | Poslat heslo
Dřevčická 635
108 00 Praha 10 Malešice
telefon: 255 797 455
mobil: 777 666 623
email: info@kvetiny-pro-radost.cz

Dnes má svátek: Marcela (zítra Alexandra)

Hledat na tomto webu:

 
 
paysec

Počasí nejen pro Vaše květiny

Historická aromaterapie

Historická aromaterapie

Zprávy o využívání vonných látek jsou staré jako historie sama. Vůně čerstvých květin zlepšovala náladu a stimulovala. Pálení aromatických suchých rostlin očištovalo a doprovázelo rituální náboženské obřady. Výsledkem snahy izolovat vůně a mít je kdykoliv po ruce i mimovegetační období, na cestách, nebo jako antiseptikum při epidemiích, bylo objevení metod macerace a extrakce. Vonné látky se nejdříve vázaly na tuk nebo olej, později se extrahovaly v alkoholu. Od 19 století dodnes se silice získavaljí nejčastěji destilací vodní parou. Ve 2. polovině 19. století začíná výroba syntetických látek, která spolu s přírodními, umožňuje ve 20. století obrovský rozkvět parfumerického průmyslu.



Pro milovníky vůní a aromaterapie zvláště, je štěstí, že o oblibě vůní existují četné písemné zprávy i archeologické důkazy již z dob nejstarších nám známých civilizovaných společností. Z pomocí odborných pramenů byly již zrekonstruovány oblíbené vonné kompozice známých historických osobností.



Naše exkurze do minulosti aromaterapie začíná před více než třemi tisítiletími v Egyptě, kde příprava vonných olejů a mastí byla považována za vysoce ceněné umění. Na základě záznamů o nejpoužívanějších pryskyřicích, ale i vůních živočišného původu byly zkomponovány oblíbené vůně dvou snad nejznámějších žen starověku.




První byla egyptská královna Nefertiti, manželka faraóna Amenhotepa IV. Anchatona.
vonná kompozice první egyptské královny - NEFERTITI - historická aromaterapie

Asi 1000 let po ní pak na egyptský trůn usedla královna Kleopatra, jejíž příběh vonná kompozice - CLEOPATRA - nejznámnější egyptské královny, historická romaterapie.s Caesarem a Antoniem, dobře známe ze stejnojmeného amerického velkofilmu.




V dobách císařského Říma byly látky módní a prestižní záležitostí a jejich obliba dosáhla vrcholu. Ohromné sumy za ně vydával císař Caligula (  37-41 po Kr. ) a doslova drogou se pak staly vůně pro císaře, který se ovšem proslavil tím, že zapálil Řím ( 64 po Kr. ) Jméno Nero proto zná dnes každý. V jeho okolí nesmělo být nic, co by příjemně nevonělo. O tom které květy se v císařských sálech a lázních používaly, existují podrobné zprávy, proto se namíchané vůně mohou výrazně přiblížit vůni těl a šatů těchto despotů.



O dalších tisíc let později prováděl arabský lékař a filosof Avicenna první destlilační pokusy s květy růže, která se dostávala obchodními cestami, nebo s kořistí z válečnéhých tažení v období vrcholného středověku do Evropy. Obchodními velmocemi se stávají Benátky, Janov, Florencie, ale i ostrov Kypr, na kterém se dle historických pramenů, objevil i první středověký evropský parfém Cyprus . V té době se již běžně  připravovaly alkoholické extracty z květů a bylin.



Když v roce 1533 přišla tehdy čtrnáctiletá Florenťanka Kateřiny Medicejská na francouzký dvůr, byli v jejím početném doprovodu i osobní parfumeři. Italie pevně držela žezlo tehdejší evropské parfumerie a její exportní specialitou byla výroba rukavičkářských parfémů. K vyčištění kůží se používala např. také moč, usně proto příslušně páchly a parfémování rukavic bylo módou i nutností. Rubem této módy parfémovaných rukavic bylo i umění takto aplikovat jedovaté látky s častým následkem smrti, kteréžto umění si osvojila i Kateřina. To ovšem není případ námi nabízené vonné kompozice.

Uvádí se, že počátek výroby silic destilací v jihofrancouzkém Grasse, dodnes světového centra výroby vonných látek, je spojen s příchodem Kateřiny Medicejské na francouzký trůn. Je to počátek hegemonie Francie v oboru parfumerie, které napomohla také Mariie Antoinetta ( 1755-1793), francouzká královna, dcera Marie Terezie, žena Ludvíka XVI., která byla známa svojí rozmařilostí a mimořádnou zálibou ve vůních. Často používala parfém, který byl zrekontruován a který je základem dodnes oblíbené vůně kolínské vody 4711. Produktu, který  úspěšně konkuroval parfémům francouzkým německým    Eua admirable    podivuhodná voda, pro který se vžil název Eau de Cologne 4711, podlehli i mnozí jiní a chápali ho právem i jako prostředek léčebný. K nim patřil rovněž Napoleon Bonaparte ( 1796-1821 ), francouzký vojevůdce a císař ( 1804-1814,1815). Spolu s manželkou, císařovnou Josefínou, velmi miloval luxusní odděvy, šperky a množství vůní. Zatímco Josefína si oblíbila těžké sladké parfémy, Napoleon dával přednost jemným lehkým vůním květinovým a svěže vonícím citrusům, které odlehčovaly jeho zkoušenou mysl.


vonná kompozice císařovny - S i s i - historické aromaterapie

Lidem milovaná rakouská císařovna Alžběta, nazývaná láskyplně Císařovna Sisi našla díky svému sportovnímu založení zálibu ve svěžích levandulových a kořenitých vůních.
Koncem 19. století svět vůní znovu objevil fialku. Fialkové parfémy byly dlouho módní, začátkem 20. století se k nim přidávaly i jiné květinové vůně a módními se staly rúzné květinové fantazie. Tyto na tehdejší dobu výstřední vůně, byly oblíbené zejména ve světě umělců, hereček a tanečnic.


vonná kompozice známé herečky - Sarah Bernardi - historická aromaterapie
 



Sarah Bernhardt
nakupovala v Paříži těžké vůně s množstvím mošusu, neroli a pačuli. A zde již začíná novodobá éra rozkvětu parfumerského průmyslu, využívajícího stále více uměle vyrobených vůní, kdy nové a nové parfémy zvětšující se řady výrobců zaplavují světové trhy.                                   



Všechny výrobky Pythoss  jsou schváleny Státním zdravotním ústavem .



 
Drobnosti pro radost - polodrahokami, vzácné kameny   - najdete zde - 
 

All rights reserved. © KvětinyProRadost