english deutch français italiano
Přihlášení
jméno:
heslo:
Registrace | Poslat heslo
Dřevčická 635
108 00 Praha 10 Malešice
telefon: 255 797 455
mobil: 777 666 623
email: info@kvetiny-pro-radost.cz

Dnes má svátek: Viola (zítra Karina)

Hledat na tomto webu:

 
 
paysec

Počasí nejen pro Vaše květiny

Svátek svatého Valentýna


Tenhle svátek je rozšířený po celém světě a v poslední době se stále více slaví i u nás.
A není divu. Vždyť kdo by nechtěl oslavovat jednu z nejkrásnějších věcí v životě - lásku ?


 - grandiozní Valentýnské srdce z růží -

Valentýnské srdce z růží 3

Do České republiky se oslavy sv. Valentýna dostaly až po roce 1989, ale velmi rychle se rozšířily. Češi tento svátek vnímají různě. Někteří jej považují za komerční výmysl Američanů, jiní jej slaví s radostí a nadšením. Ale Vy sami si řekněte, co pro Vás partner znamená a chcete-li mu poděkovat - za lásku, prátelství a přízeň.Nabídku začínáme jak jinak, srdcem z růží.

Chcete-li opravdu udělat na partnerku dojem, zvolte tohle srdce z růží. Je to sladké, silné, ale dopřejte ženám, alespoň jednou za rok v tento svátek, tohle květinové potěšení.


 Jiné Valentýnské srdce


 - nápadité Valentýnské srdce -


Méně sladkým, ale nápaditým valentýnským srdcem na bílé textilní podložce jistě překvapíte a potěšíte originalitou dárku.


 
Ale víte proč zrovna 14 února ? Proč ne třeba v květnu ?


 
Malá kytička s Valentýským srdcem tvořeným z proutí svídy.Malá kytička s Valentýským srdcem tvořeným z proutí svídy.Malá kytička s velkým srdcemMalá kytička s velkým srdcem
 Sv. Valentýn není výmysl dnešní doby. Je skutečnou osobností. A kdo to vlastně byl sv. Valentýn ? Ze starých dokumentů
se jen dozvíme, že zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým. Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře
Claudia II. Gothica ( 268-270 ) a vypraví se o něm spousta legend.


 
Méně obvyklá pozornost pro mladé, cymbidium v kornoutku, zdobeném valentýnským motivem.Méně obvyklá pozornost pro mladé, cymbidium v kornoutku, zdobeném valentýnským motivem.Valentýnská orchideaValentýnská orchidea
 


 

Začněme třeba legendou ze starého Říma, která vypodobňuje Valentýna jako velmi ctnostného, počestného a moudrého člověka. O jeho moudrosti se doslechl dokonce i císař a povolal si Valentýna k sobě. Nešetřil chválou a neskrýval obdiv k Valentýnovi, posteskl si také nad okolnostmi, proč se Valentýn nemůže stát přítelem císařovým. Protože Valentýn, ač tak moudrý a vzdělaný, věří těm pověrám ( měl na mysli křesťanství ). Jenže Valentýn namítl, že tím kdo pověrám věří je císař.
Císař pak nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na sebevědomého Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod důslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentýna do domu. Tam se setkal s velmi krásnou, ale nevidomou dcerou prefekta. Astoroius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn tak rád učinil, protože v sílu motliteb věřil a dívku si zamiloval.
Zázrak se opravdu stal a dívka opět spatřila světlo světa. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v tem zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem mu oddělili mečem hlavu od těla. Navzdory osudu se stal sv. Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky. 
Valentýnské aranžmá na večerní stůlValentýnské aranžmá na večerní stůlValentýnské taštičkyValentýnské taštičky
 Také křesťané přejali tento starobylý zvyk
a spojili jej se svým světcem Valentýnem, mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto"Valentýnky" s vyznáním lásky. 
Valentýnské taštičky se sypanými srdíčkyValentýnské taštičky se sypanými srdíčkyMalé aranžmá ke sv. ValentýnuMalé aranžmá ke sv. Valentýnu
 


 

A ještě legenda zvaná Valentin z Terni

Tento Valentin byl křesťanským biskupemv italské provincii Terni. Římané se ve třetím století našeho letopočtu nacházeli v neustálém válečné stavu a nechuť mužů se válek účastnit, byla velká. Ženatí Římané nechtěli opustit své rodiny a ti mladší své milované. Císař Claudius nadto ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky a proto vydal dekret, kterým sňatky zakázal. Valentýn, ale zákazu nedbal a milenecké dvojice tajně ve jménu křesťanské lásky oddával. Císař ho nechal zajmout a rok jej věznil s podmínkou, že se zřekne své křesťanské víry. Valentýn toto vše odmítl a tak jej šílený Claudius dal popravit.
Dle pověsti se Valentýn během svého uvěznění sblížil se slepou dcerou žalařníka a učil ji všemu, co o křesťanství znal. Ta pod jeho vlivem přijala křesťanskou víru a stal se zázrak - začala vidět ! Poslední vzkaz, který ji před svou smrtí ( asi kolem roku 268 ) Valentýn poslal, končil slovy : "Od tvého Valentýna". Dívka pak vysadila na jeho hrobě za římskými hradbami mandlovník jehož růžové květy se staly symbolem svátku zamilovaných.
Ovšem obdarovat v zimě a v dnešní době milovaného člověka květy mandlovníku, není vůbec jednoduché. Nejčastěji proto bývá nahrazen rudou růží, která má symbolizovat lásku a vášeň. Pro den svatého Valentýna je charakteristická především červená barva. 
Vypichované valentýské aranžmá, které má delší trvanlivost.Vypichované valentýské aranžmá, které má delší trvanlivost.Květinový dárek pro zamilovanéKvětinový dárek pro zamilovanéKytička pro zamilovanéKytička pro zamilované
 srdíčkem zdobená hrnkovka


Závěrem pro milovníky pokojových květin. Ty, jež chtějí dát
něco tradičního, trvanlivějšího.


Doporučujeme
pokojovou květinu Exacum, přizdobenou srdíčkem
s perlou, které připomenou sv. Valentýna.

Tradice a pověry

 - Ve Francii a ( dnešní ) Belgii se od 14 století vždy o dni sv. Valentýna sešli všichni mladí lidé z města či vesnice a losovali, kdo se stane Valentýnem a Valentýnou roku. Vylosovaní byly po celý příští rok spolu symbolicky zasnoubeni a stali se patroni svého rodiště.
 - Franouští osadníci se v Severní Americe zasloužili o rozšíření této tradice na nový kontinent. I dnes se na amerických školách volí nejkrásnější pár - Valentýna Valentýna roku, kterm jejich spolužáci předávají korunu a žezlo. O valentýnském dni se konají maturitní plesy a mnohdy zde dochází k seznámení s pozdějšími životními partnerem.
 - V Německu si dodnes zamilovaní dávají v tento den malé kytičky jako výraz vzájemné lásky. V dřívějších dobách je muži nosili upevněné na zápěstí a ženy ve výstřihu.
- V minulosti měl svátek sv. Valentýna ale ještě jeden význam. V hanzovních městech v severním německu se 14 února scházeli k přátelskému setkání cechy mořeplavců, kupců a řemeslníků, aby společně zasedli ke slavnostnímu stolování a vzájemně si připili na zdraví.
 - Protože se 14 února na polích vysazoval polní ( miláčkův ) salát, byl svátek sv. Valentýna znám i jako "miláčkův den".

 

 - A s Valentýnovým svátkem je spojena ještě jedna pověra, že svobodná dívka si vezme za manžela toho muže, kterého spatří ten den, jako prvního. Bylo zvykem, že ti mládenci kteří již měli svou dívku vyhlídnutou, tento den hned ráno ji poslali kytičku květů. Když mladík požádal o dívčinu ruku, nesměl být odmítnut.

 

- A máme pro Vás ještě jednu poslední zajímavost, kterou naprostá většina lidí vůbec netuší.

Král Karel IV nechal přivést ostatky sv. Valentýna na Vyšehrad a jsou tam uloženy dodnes. Barokní relikviář s ostatky sv. Valentýna a další tři monstrancové relikviáře se našli ve starém depositáři vyšehradské Kolegiální kapituli sv. Petra a Pavla teprve v roce 2010. A 13.2.2013 tam byly ostatky sv. Valentýna vystaveny.

Valentýnská pouť - tip na příští rok
Na Vyšehradě v rámci památky svatého Valentýna pouť snoubenců a poutní mše svatá ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla. 
Malá kytička s Valentýským srdcem tvořeným z proutí svídy.Malá kytička s Valentýským srdcem tvořeným z proutí svídy.Malá kytička s velkým srdcemMalá kytička s velkým srdcemMéně obvyklá pozornost pro mladé, cymbidium v kornoutku, zdobeném valentýnským motivem.Méně obvyklá pozornost pro mladé, cymbidium v kornoutku, zdobeném valentýnským motivem.Valentýnská orchideaValentýnská orchideaValentýnské aranžmá na večerní stůlValentýnské aranžmá na večerní stůlValentýnské taštičkyValentýnské taštičkyValentýnské taštičky se sypanými srdíčkyValentýnské taštičky se sypanými srdíčkyMalé aranžmá ke sv. ValentýnuMalé aranžmá ke sv. ValentýnuVypichované valentýské aranžmá, které má delší trvanlivost.Vypichované valentýské aranžmá, které má delší trvanlivost.Květinový dárek pro zamilovanéKvětinový dárek pro zamilovanéKytička pro zamilovanéKytička pro zamilovanéValentýnská hrnkovkaValentýnská hrnkovka
 
All rights reserved. © KvětinyProRadost