english deutch français italiano
Přihlášení
jméno:
heslo:
Registrace | Poslat heslo
Dřevčická 635
108 00 Praha 10 Malešice
telefon: 255 797 455
mobil: 777 666 623
email: info@kvetiny-pro-radost.cz

Dnes má svátek: Jana (zítra Karina)

Hledat na tomto webu:

 
 
paysec

Počasí nejen pro Vaše květiny

TULIPÁN

 - Tulipán - Mezinárodní symbol Holandska pochází z východu.


 - Tulipán - Tulipa - skutečný původ tohoto názvu není znám a podle některých domněnek tulipán připomínal na Blízkém východě nošený turban toliba. V latině pak údajně došlo ke zkomolení na tulipa.

Však také neměl původně s Holandskem nic společného. Novodobá historie tulipánu začíná před čtyřmi sty lety. Tehdy ho přivezl botanik Clusius z Turecka do Holandska, kde v Leidenské botanické zahradě vykvetl. Obrovskou oblibu této rostliny potvrzoval stále vzrůstající zájem o nové druhy tulipánu a také výše obnosů ( tisíce guldenů ), kterou byli lidé sedumnáctého století ochotni za tulipán zaplatit. Obchod s tulipány nakonec zkolaboval, ale pěstování tulipánů a jeho oblíbenost pokračuje dál. 

Dnes se v Holandsku pěstuje značné množství odrůd, různých barev a tvarů. Největší podíl na trhu mají jednoduché a plnokvěté odrůdy, oblíbené jsou i exoticky vypadající liliokvěté, papouškovité a třásnité tulipány. Vzrůstá obliba tulipánů i s cibulí, které se často aranžují do skleněných váz a misek, kde květina vynikne v celé své kráse.

Tulipán se svým osobitým tvarem a barvami zůstává důležitým poslem jara a vypadá dobře za všech okolností – jako součást smíšené kytice nebo ve směsici barev a odrůd v jedné váze.

 


Upraveno z materiálů  © Holandské květinové kanceláře

All rights reserved. © KvětinyProRadost